Објавено на:

Зеленски: Мора да ја забрзаме испораката на оружје за војниците на првата линија на фронтот

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека е потребно „значително забрзување“ на испораките на оружје од неговите партнери за да можат неговите војници да се соочат со руските војници во неколку сектори на првата линија на фронтот.

Зеленски го изјави ова откако се дозна дека украинските сили се повлекле од селата во некои од спорните сектори во двегодишната војна.

„Потребно ни е значително забрзување на снабдувањето со цел опипливо да ги подобриме способностите на нашите војници“, рече Зеленски.

Тој особено ја нагласи важноста на испораката на американско оружје, по шестмесечната блокада, како критична за корекција на состојбите на клучните точки на илјада километарската линија на фронтот.

„Овие залихи мора да ја нарушат логистиката на окупаторите и да го отежнат нивното стационирање на окупираната територија“, додаде тој.

Набројувајќи ги областите на исток и североисток каде борбите се уште се интензивни, Зеленски рече дека Русија мора да биде потисната секаде каде што создава притисок.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот…

Украина би било мудро да го прифати…