Објавено на:

Зеленски му се налути на Западот: Оружјето што го праќате за една недела го искористуваме за еден ден

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски апелираше до Западот сериозно да го зголеми обемот на испорака на воена опрема во Украина.

„Знаете какво оружје ни треба, сите знаат. Знаете каква заштитна опрема ни треба, знаете што ни е многу важно – авионите. Би ни било многу тешко без вашиот придонес. „Уште еднаш ви сум благодарен, но разберете, ни треба повеќе“, рече Зеленски говорејќи на средбата на лидерите на земјите од Здружените експедициски сили.

Тој повтори дека тоа што го испраќа Западот не е доволно, нагласувајќи дека „сумата што им ја испраќаат за една недела ја трошат за 20 часа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…