Објавено на:

Зеленски најави нова мобилизација во Украина?

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека војската побарала уште 400.000-500.000 луѓе да бидат мобилизирани на служба во армијата, но појасни дека се уште не е донесена конечна одлука, пренесе Ројтерс, повикувајќи се на БТА.

Украинскиот лидер на својата годишна прес-конференција во Киев денеска изјави дека претставниците на воената висока команда и владата се очекува да разговараат за „прилично чувствителното прашање за мобилизација“, а потоа тоа ќе биде разгледано од парламентот.

Зеленски изјави дека за спроведување на мобилизација од таков обем ќе бидат потребни дополнителни средства.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…

Столтенберг предложи пакет помош за Украина во…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предложи…