Зеленски: На Украина и требаат „три победи“ на дипломатскиот фронт

t

Киев мора да ги реши прашањата со американскиот Конгрес и со ЕУ за да продолжи да добива помош, вели украинскиот претседател.

Украина треба да постигне три клучни откритија во преговорите со западните сојузници за да ја одржи клучната поддршка, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски на прес-конференција во петокот. Меѓу предизвиците што ги наведе беше одобрувањето на големи пакети помош од САД и ЕУ.

Украинскиот претседател ја обвини Русија дека „искористува различни предизвици во светот“ за „да го сврти вниманието од каква било помош“ кон неговата земја, додавајќи дека „одговорните држави“ прават се што можат за да го вратат тој фокус.

„Ни требаат три победи. Првиот е со Конгресот. Тоа е предизвик. Не е лесно“, рече Зеленски.

Според него, второто прашање е 50 милијарди евра (55 милијарди долари) помош од ЕУ, која сè уште не е одобрена. „Не сите во ЕУ се подготвени да го поддржат овој пакет денес. Наша задача е да се погрижиме сите да го поддржат овој пакет“, рече претседателот.

Последната важна задача е одлуката за почеток на преговори за членство на Украина во ЕУ, рече Зеленски, нарекувајќи го „значаен мотивациски чекор“.

Претходно овој месец, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден не успеа да протурка пакет трошоци од 105 милијарди долари преку Конгресот, а голем дел од тие пари беа наменети за Киев. Наместо тоа, претседателот мораше да потпише план за финансирање со застој, исклучувајќи ја помошта од Украина за да се избегне затворање на владата.

Речиси во исто време, пакетот заеми и грантови на ЕУ од 50 милијарди евра беше блокиран, поради приговори од земјите-членки, вклучително и Унгарија.

Што се однесува до преговорите за пристапување на Украина во ЕУ, според Ројтерс, Брисел би можел да ги одложи официјалните преговори за членство, кои беа закажани за декември, до март 2024 година, бидејќи некои лидери предложија враќање на прашањето откако Европската комисија имаше шанса да процени дали Киев ги исполнил сите услови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…