Зеленски: На Украина и треба противвоздушна одбрана за да ги заштити извозните рути

t

На Украина и треба посилна противвоздушна одбрана за да заштити рутите за извоз на жито, како и регионите што граничат со Русија, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тој во вчерашното обраќање на Меѓународниот самит за безбедност на храната „Житарки од Украина“ што се одржа во Киев посочи дека „не е тајна“ оти Украина се соочува со дефицит во воздушна одбрана.

На Самитот присуствуваа високи претставници од европските земји, меѓу кои и швајцарскиот претседател Ален Берсет и литванската премиерка Ингрида Симоните.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

Сиљановска ја поддржа Украина: Руската агресија ја…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчера ја прими…

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…