Зеленски “неочекувано” пристигна во Германија

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, неочекувано пристигна во Франкфурт, соопшти полицијата на социјалната мрежа „Икс“, цитирана од Укринформ.

Органите на редот информираат дека поради посетата на Зеленски на Хесен, движењето во целиот регион е ограничено. Подоцна беше најавено укинување на ограничувањата.

Укринформ додава дека според весникот „Билд“, украинскиот претседател го напуштил Франкфурт и заминал во Визбаден.

Претходно, украинскиот лидер беше во Осло, Норвешка, по патувањето во Аргентина и САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Бербок: Германија не може да прифати Кина…

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок денеска…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…