Зеленски побара заеми од Запад за самостојно производство на украинското оружје

t

Киев изгуби над 16.000 парчиња тешко оружје за шест месеци, според руското Министерство за одбрана.

САД и другите западни земји треба да го финансираат планот на Украина за создавање на самостална војска, доколку е потребно на кредит, предложи претседателот Владимир Зеленски.

Говорејќи за Асошиејтед прес во интервју објавено во петокот, украинскиот лидер посочи дека странските земји би можеле да понудат поволни заеми и договори кои ќе му помогнат на Киев да ја постигне својата цел за зајакнување на домашното производство на оружје.

Исто така во петокот, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу процени дека во изминатите шест месеци Киев изгубил над 125.000 војници и 16.000 парчиња тешка опрема. Целосната воена мобилизација во Украина и поплавата од донирани западни оружја „не ја променија ситуацијата на бојното поле“ и едноставно ја зголемија цената на конфликтот за Украина, рече тој.

Зеленски рече дека упатил апел за финансирање до официјалните лица на САД кога го посетил Вашингтон во септември. Тој го гледа својот предлог како „излез“ од конфликтот, според АП, и тврди дека ништо повеќе не ја плаши Русија од воено самодоволна Украина.

Владините трошоци на Украина во голема мера зависат од западната помош и заемите од финансиските институции контролирани од Запад, како што се Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка. Вториот одобри заем од 1,2 милијарди долари за Украина оваа недела, гарантиран од Јапонија.

Зеленски ја истакна лошата финансиска состојба на неговата нација во интервју за NBC на почетокот на ноември. Тој се замоли: „Ако не можете финансиски да не поддржите, ве молиме дајте ни заем и ние ќе ви вратиме“.

Киев се залага за помош од Западот во развојот на домашното производство на оружје во услови на недостиг од директни испораки на оружје. Министерот за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, им рече на новинарите во средата дека од 1 милион артилериски гранати што ЕУ ги вети на неговата земја оваа година, досега пристигнале само околу 300.000.

Некои западни одбранбени изведувачи, како што е германскиот Рајнметал, најавија планови за отворање работилници во Украина. Москва предупреди дека сите фабрики за оружје, чиј домаќин е нејзиниот сосед, се легитимни цели на руските сили.

Зборувајќи за АП, Зеленски изрази загриженост дека следната година ќе биде потешко да се обезбеди дополнителна поддршка, бидејќи изборната кампања во САД и војната Израел-Хамас на Блискиот Исток го одземаат вниманието и ресурсите на Западот.

„Гледате, вниманието е еднакво на помош. Без внимание нема да значи помош. Се бориме за секое внимание“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Путин: Доминацијата на западните банки се ближи…

Според рускиот претседател, новите технологии му се…

Зеленски се обидува директно да ја контролира…

Украинскиот претседател се плаши од популарноста на…

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот…

Кина и другите растечки економии го достигнуваат…

Зеленски побара заеми од Запад за самостојно…

Киев изгуби над 16.000 парчиња тешко оружје…