Објавено на:

Зеленски повика на глобални протести против Русија

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното видеообраќање ги повика на протести луѓето од целиот светот.

Тој истакна дека луѓето во целиот свет денеска, кога се навршува еден месец од руската инвазија, да излезат и да протестираат бидејќи „војната на Русија не е само војна против Украина“.

– Русија ја започна војната против слободата … Русија се обидува да ја порази слободата на сите луѓе … Светот мора да ја запре Русија. Светот мора да ја запре војната, посочи Зеленски.

Тој упати апел демонстрантите да носат украински симболи.

– Отидете на вашите плоштади, на вашите улици. Бидете видливи и да ве слушнат. Кажете дека луѓето се важни, слободата е важна, луѓето се важни, мирот е важен. Украина е важна, посочи Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…