Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за да ја добие наклонетоста на ЕУ

t

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот пакет закони за справување со ендемската корупција во земјата со надеж дека ќе го приближи Киев до членството во ЕУ.

Во петокот, Зеленски потпиша три нацрт-закони кои беа одобрени од парламентот претходно истиот ден. Првата го зголемува максималниот број на вработени во Националното биро за борба против корупцијата од 700 на 1.000, при што неговите автори тврдат дека мерката ќе му овозможи на телото поефективно да се бори со графтот.

Вториот го реорганизира Специјализираното обвинителство за антикорупција за да му даде поголема автономија и го менува процесот на избор на високи обвинители.

Третиот закон и дозволува на Националната агенција за спречување на корупцијата да го провери имотот што го купиле службениците и членовите на нивните семејства пред да бидат назначени на нивните позиции.

Освен тоа, Зеленски потпиша и предлог-закон за правата на етничките малцинства кој ја зема предвид експертската оценка на Советот на ЕУ. Иницијативата укинува некои ограничувања за јазиците што се користат во ЕУ, но не се однесува на рускиот, кој украинските власти се обидоа да го отстранат од сите јавни сфери.

Законите беа усвоени откако Комисијата на ЕУ препорача отворање официјални пристапни преговори со Киев минатиот месец, но побара од Украина да спроведе серија антикорупциски реформи. Сепак, некои земји од ЕУ, вклучително и Унгарија и Австрија, се противат на забрзување на процесот на интеграција.

Додека унгарскиот премиер Виктор Орбан го нарече предлогот на ЕУ „неоснован и слабо подготвен“, австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг предупреди дека избрзувањето на процесот може да ги отуѓи другите кандидати.

Украина веќе неколку децении е зафатена од неконтролираното корупција. Земјата е рангирана на 116-то место од 180 според Индексот за перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнл, а во последниве месеци ја потресоа неколку скандали со поткуп од висок профил во одбранбената индустрија.

Проблемот не остана незабележан на Запад, при што Си-Ен-Ен во октомври објави дека САД вршеле притисок врз Украина да направи повеќе за корупцијата, што укажува дека понатамошната помош ќе зависи од напредокот на Киев во оваа област.

Орбан, исто така, го наведе проблемот како една од главните пречки за пристапот на Украина во ЕУ, додека неговиот новоизбран словачки колега, Роберт Фицо, се расправаше против испраќањето милијарди евра помош за земјата од истата причина.

Андреј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот Зеленски, ја отфрли идејата дека Украина е една од најкорумпираните земји во светот, нарекувајќи ја лажна „руска наративност“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западен Балкан е сѐ поблиску до ЕУ,…

На 1 мај 2004 година мојот претходник…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…