Објавено на:

Зеленски се жали: Откако почна конфликтот Израел-Хамас се намали помошта во оружје за Украина

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека испораките на клучните артилериски гранати во неговата земја се намалени по почетокот на војната меѓу Израел и Хамас.

„Нашите испораки се намалени“, им рече Зеленски на новинарите, осврнувајќи се конкретно на гранати од 155 милиметри што се широко користени на источните и јужните фронтови во Украина, велејќи дека „тие навистина забавиле“.

„Не е како што рекоа САД: Ние не ѝ даваме на Украина ништо. Не! Едноставно секој се бори за себе“, вели тој. “Ова е живот. Не велам дека ова е позитивно, но ова е живот и ние треба да го браниме она што е наше“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

Доналд Трамп му порача на Израел што…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…