Објавено на:

Зеленски се закани: Ако Русија продолжи вака на нив ќе им требаат хуманитарни коридори!

t

Активностите на Москва во Украина ќе бидат дочекани со толку силен меѓународен одговор што на самите Руси може да им требаат и хуманитарни коридори, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Украинската војска се погрижи да има прекин на огнот за да функционираат хуманитарните коридори. Ако окупаторите повторно почнат да пукаат и го попречат спасувањето на нашиот народ, на крајот, тие ќе добијат таков одговор од светот што и самите ќе имаат потреба од хуманитарни коридори“, предупреди Зеленски во видео-обраќањето објавено во петокот.

Москва, сепак, инсистира на тоа дека Украинците се тие кои ја спречуваат евакуацијата на цивилите од опколените градови. Рускиот претседател Владимир Путин ги обвини милициите дека ги спречуваат луѓето да си заминат за да ги користат како жив штит.

Руските преговарачи се пожалија дека Киев наметнал „апсурдни и нереални“ барања за време на разговорите за воспоставување хуманитарни коридори. Руското Министерство за одбрана соопшти дека затоа ќе воспостави безбедни рути еднострано, поради, како што рече, недостатокот на соработка на Киев.
Фактот дека рускиот упад во Украина трае повеќе од две недели значи дека „сè уште нема доволно пакети санкции“, рече украинскиот лидер. „Очекувам – работиме на тоа – нови рестриктивни одлуки од нашите партнери веќе денес“.

За време на неговото обраќање, Зеленски реагираше на одлуката на Европскиот совет во петокот да не се следи брзо барањето на неговата земја за пристапување во ЕУ. „Потребно беше нешто посилно. Ова е она што сега го чекаме“, рече тој. Повеќето граѓани на ЕУ ја поддржуваат нејзината кандидатура за членство, тврди претседателот, додавајќи дека „одлуките на политичарите треба да одговараат на расположенијата на луѓето“.

Москва го нападна својот сосед кон крајот на февруари, по седумгодишниот ќор-сокак поради неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск и евентуалното признавање на републиките Донбас во Доњецк и Луганск од страна на Русија. Предлозите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на тие региони во рамките на украинската држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…