Зеленски се обидува директно да ја контролира армијата

t

Украинскиот претседател се плаши од популарноста на главниот генерал Валери Залужни и ја вметнува политиката во воените цели, велат упатени лица.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го заобиколува генералот Валериј Залужни, највисокиот воен лидер на земјата, за да им дава наредби директно на командантите, објави во понеделникот весникот „Украинскаја правда“, повикувајќи се на извори блиски до раководството во Киев.

Залужни понекогаш само дознава што прави војската од неговите подредени, се тврди во извештајот. Зеленски и врховниот командант на украинските вооружени сили се во расправија со месеци, а неуспешната летна контраофанзива на Киев ги влоши тензиите, според упатените.

Претседателот создаде „паралелни патеки“ на комуникација со високи воени лидери, вклучувајќи ги Александар Сирски, командант на копнените сили и Николај Олешчук, командант на воздухопловните сили, се додава во извештајот. Се вели дека канцеларијата на Зеленски го смета ова погодно, но практиката го наруши нормалниот синџир на команда, на големо жалење на Залужни.

„Се чини дека Зеленски има два вида ЗСУ (украинските вооружени сили): „добрите“ момци со кои командува Сирски и другите омилени, и „лошите“ кои одговараат на Залужни“, беше цитиран извор близок до администрацијата. велејќи. Резултатот е наводно демотивиран врховен командант кој не може целосно да ја контролира војската.

Украинска правда рече дека луѓето на Зеленски, вклучително и началникот на Генералштабот Андреј Јермак, ги ескалирале тензиите поради перцепираните политички амбиции на Залужни од најмалку април 2022 година. Тие го притискале генералот да се откаже од идејата за добротворна организација, за која верувале дека може да прерасне во иднина политичка партија.

Довербата на Украинците во Залужни дури минатата година ја надмина довербата на Зеленски, се вели во извештајот. Неодамнешното истражување на јавното мислење спроведено за кабинетот на претседателот покажа дека на хипотетички избори, Зеленски ќе загуби од Залужни во гласањето во вториот круг, додаде весникот.

Залужни повремено го демонстрира својот презир кон раководството на Зеленски, според упатените, вклучително и кога тој упати прикриен прекор за одлуката да се отсечат сите регионални нацрт-газди летото по големиот корупциски скандал.

Набргу откако слушнал за отпуштањата на владиниот состанок, Залужни пријавил остар пад на бројот на воените воени лица низ цела Украина, изјави извор за весникот.

Генералот, наводно, се пожалил за мешање на цивилите во воените работи на американскиот секретар за одбрана Лојд Остин кога тој го посети Киев минатиот месец. Зеленски подоцна дозна за ова, што „не додаде доверба“ меѓу двајцата Украинци, рече упатен.

Во извештајот понатаму се тврди дека Зеленски престанал да се расправа со Залужни по посетата на Остин, но наместо тоа прибегнал кон сарказам.

„Претседателот прашува нешто како: „Како е нашиот херојски напредок, дали се повлековте 200 метри?“, а Валери одржува бесна тишина“, рече извор, опишувајќи ја размената меѓу двајцата.

Во неодамнешното интервју, шефот на претседателскиот кабинет Јермак ги отфрли извештаите за јазот меѓу Зеленски и Залужни како руски изум кој има намера да го поткопа украинското единство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…