Објавено на:

Зеленски се предомисли: Не се сите мостови уништени, ќе преговараме со Русија ако ја вратат ситуацијата како пред 23 февруари

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека се уште е отворен за преговори со Русија, но го повтори ставот дека Москва мора прво да ги повлече своите сили на позициите пред инвазијата.

Зеленски денеска во видео обраќање во институтот „Чатам Хаус” во Лондон рече дека предуслов за преговорите е „враќање на ситуацијата на 23 февруари”, ден пред почетокот на руската инвазија.

„Во таа ситуација ќе можеме нормално да почнеме да разговараме за работите”, а Украина би можела да користи „дипломатски канали” за да ја врати својата територија.

Британската влада, клучен сојузник на Украина, смета дека Русија мора да биде потисната од цела Украина, вклучувајќи го и Крим, кој Москва го анектираше во 2014 година.

И покрај засилениот напад на Русија врз источниот регион на Украина, Донбас, Зеленски рече дека се уште има простор за дипломатија.

„Сите мостови се уште не се уништени”, рече тој зборувајќи фигуративно.

На прашањето дали Русија наскоро ќе ја преземе целосната контрола над опколениот Мариупол, Зеленски рече: „Мариупол никогаш нема да падне. Не зборувам за херојство или нешто слично. Нема што да падне таму, градот е веќе уништен”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нивото на водата од браната која пукна…

Нивото на водата во реката Урал кај…

Надворешниот долг на Русија е на најниско…

Според податоците на Централната банка на Русија,…

Путин не отфрла мирно решение на конфликтот…

Русија никогаш не отфрлила мирно решение на…

Вучиќ: Србија не го менува ставот по…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави…

Руската ФСБ спречила терористички напад на синагога…

Руската ФСБ спречила терористички напад во една…