Објавено на:

Зеленски скромен: Дајте ни еден процент од авионите и тенковите што ги поседува НАТО

t

Тој повтори дека доволно е Украина да добие барем еден отсто од тоа што го поседува НАТО
Во обраќање доцна синоќа, украинскиот претседател Володомир Зеленски, ги повика западните влади да ѝ достават авиони, тенкови и системи за противракетна одбрана на Украина.

Оружјето, рече тој, што може да ја одбрани Европа наместо да ѝ биде испратено, собира прашина во магацините.

„Руските авиони не може да бидат соборени со митралези“, рече Зеленски.

Тој повторни дека доволно е Украина да добие барем еден отсто од тоа што го поседува НАТО.

„Што право НАТО? Дали со него раководи Русија? Што чекаат? Поминаа 31 ден. Ние барем само еден отсто од она што го има НАТО и ништо повеќе“, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција: Финска и Шведска не ги исполнија…

Шведска и Финска не го исполнија барањето…

Тајван се жали: Кина пратила 51 авион…

Тајванските оружени сили денеска забележале како кон…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

Шведската премиерка: Ќе ги исполниме условите на…

Шведска ќе ги исполни условите од договорот,…

Макрон ги потпиша протоколите за влез на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги потпиша протоколите…