Објавено на:

Зеленски удри по Шолц: Не ни дава ракети „Таурус“

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц затоа што одбил да му обезбеди на Киев крстосувачки ракети „Таурус“ од германско производство и посочи дека неподготвеноста се заснова на неговата желба да го задржи оружјето за да го одбрани Берлин од заканата од Русија.

„Колку што разбрав, канцеларот верува дека бидејќи е претставник на ненуклеарна држава, ова е најмоќното оружје што го има Германија“, рече Зеленски за ракетите Таурус.

Тој сподели со мене дека не може да ја остави својата земја без толку моќно оружје“, додаде Зеленски, пренесува Танјуг.

Германската влада сепак на својата јавност ѝ претставува сосема поинаква логика за неиспраќање оружје, наведува порталот. Шолц категорично одбива да испрати проектили Таурус во Украина, велејќи во изјавите дека таквиот потег може да ја ескалира војната, па дури и да ја вовлече Германија во директен конфликт со Русија.

Украинците сакаат германските ракети Таурус, кои имаат дострел од околу 500 километри и носат моќна боева глава, да погодат цели длабоко зад фронтот, како што е мостот Керч што ги поврзува Русија и Крим.

Сепак, коментарите на Зеленски, ако Шолц целосно ги разбрал, сугерираат дека постои мотивација што канцеларот не ја објавила во јавноста, или барем објаснување што на Шолц можеби му било најудобно да му го даде на Зеленски: дека на Берлин му треба оружје за да го одврати рускиот претседател Владимир Путин од нападот на Германија, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…

Нова заканувачка изјава на Медведев: НАТО нѐ…

Во случај Украина да користи ракети со…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

Германија досега замрзна руски имот во вредност…

Во Германија досега е замрзнат руски имот…