Објавено на:

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против Русија доколку Конгресот на САД не одобри помош

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина ќе ја загуби војната против Русија доколку Конгресот на САД не одобри воена помош за Киев.

– Неопходно е да му се објасни на Конгресот дека ако не и помогне на Украина, Украина ќе ја загуби војната – рече Зеленски, пренесе „Киев Индипендент“.

Зеленски истакна дека на Украина ќе и биде „тешко“ да „преживее“ без помош, додавајќи дека, според него, намерите на Русија да освои повеќе територии ќе се зголемат доколку биде успешна во Украина.

– Ако Украина ја загуби војната, ќе бидат нападнати и други земји – рече Зеленски.

Коментарите на Зеленски доаѓаат откако претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон вети дека ќе го стави гласањето за помошта за Украина на дневен ред по Велигден, по неколку месеци чекање.

Тој претходно изјави дека нема да го стави прашањето пред конгресмените на гласање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…