Објавено на:

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во Украина

t

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во Украина, изјави за новинарите полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски.
„Донесовме одлука да формираме мисија на НАТО (во Украина), рече Сикорски.
Тој објасни дека создавањето на оваа мисија не значи директно влегување на НАТО во вооружен конфликт.
„Ова не значи дека одиме во војна, но значи дека сега ќе можеме да ги користиме капацитетите на НАТО за координација, обука и планирање за поддршка на Украина на покоординиран начин“, прецизираше министерот.

Според него, меѓу другото во Полска ќе се одржат голем број обуки на украинските војници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…

Столтенберг: Подгответе се за долга војна –…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги…