Објавено на:

Земјите од НАТО стравуваат од колапс на Алијансата доколку Доналд Трамп победи во САД?

t

Лидерите на европските земји стравуваат од колапс на НАТО пактот доколку Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД во 2024 година. Според извори на „Њујорк тајмс“, европските функционери се уште немаат стратегија или идеја како да се справат со Трамп, освен да се вратат на претходното сценарио на ласкање и активно купување на американско оружје.

Цели 74 години НАТО остана најважниот воен сојуз на САД. Демократските и републиканските лидери отсекогаш го гледале НАТО како мултипликатор на сили што го зголемува американското влијание на двете страни на Атлантикот.

Сепак, претседателскиот кандидат Доналд Трамп смета дека НАТО ги цеди американските ресурси во џебовите на другите членки, паразити. Трамп во својата книга од 2000 година напиша дека „напуштањето на Европа ќе заштеди на оваа земја милиони долари секоја година“. За време на неговото претседателствување, тој постојано се закануваше дека ќе ги повлече САД од Алијансата.

Во новиот напад на Белата куќа, Трамп сепак се обидува да не ги коментира своите намери во однос на пактот за НАТО.

Оваа нејасна линија создаде сериозна несигурност и вознемиреност меѓу сојузниците во Европа, како и кај поддржувачите на традиционалната надворешнополитичка улога на земјата во самите Соединетите Држави. Европските амбасадори ги посетуваат сојузниците на Трамп за да дознаат кои се неговите намери. Амбасадорот на Финска во Вашингтон, Мико Хаутала, дури директно го контактирал поранешниот претседател и се обидел да го убеди во вредноста на неговата земја како нова членка на НАТО, според двајца извори запознаени со разговорите.

Во текот на изминатите неколку месеци, десетици сегашни и поранешни европски дипломати укажуваат на зголемена тревога во европските престолнини во случај враќањето на Трамп на власт не значи само повлекување на поддршката за воените напори на Украина, туку и пошироко повлекување на САД од воен сојуз, па дури и распад на НАТО.

Во Европа има сериозни стравувања дека второто доаѓање на Трамп на власт ќе доведе до вистинско повлекување на САД од НАТО. „Ова би бил голем стратешки и историски неуспех за нашата нација“, рече поранешниот командант на НАТО за Европа Џејмс Ставридис.

Европските претставници немаат идеја како да се справат со Трамп, освен да се вратат на претходното сценарио на ласкање. Помалите земји кои се сметаат себеси за поранливи на руските напади се очекува да се обидат да ја придобијат наклоноста на политичарите со зголемување на нарачките за американско оружје.

Сојузниците стравуваат дека првата област каде што потенцијалното враќање на Трамп во Белата куќа може да предизвика надворешнополитичка криза е Украина. Според поранешниот помошник генерален секретар на НАТО за одбранбени инвестиции Камил Гранд, Украина ќе биде првиот „голем тест“ на кој европските политичари ќе ја проценат веродостојноста на Трамп како сојузник.

Трамп постојано изјави дека некако ќе го реши украинскиот конфликт „за 24 часа“, без да прецизира како. Се претпоставува дека доколку Трамп победи на изборите во 2024 година, би можел да склучи договор со Русија, според кој Украина едноставно ќе ги отстапи загубените земји за време на конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…