Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Мaкедонија

t

Земјотрес со јачина од 4,7 степени по Рихтеровата скала ја потресе Северна Албанија, нешто по 22 часот.

Засега нема информации за повредени или можна материјална штета.


Според првичните информации земјотресот e на длабочина од 2 километри и на 56 километри од Призрен.

Пред неколку денови силен земјотрес го погоди Лерин, во Грција, а потресот беше почувствуван и во
Битола и некои други македонски градови. По најсилниот следеа уште десетина послаби земјотреси, а тлото се тресеше и нареднте денови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стрaшно обвинyвaње на Мета: Демонстрантите kрвавите протeсти…

Албанскиот претседател Илир Мета за крвавите демонстрации…

Пандев: Македонија ми е во срцето, а…

Горан Пандев испиша историја во македонскиот фудбал,…

Крушево го посрамоти македонскиот спорт: На олимпиецот…

Нордиецот Ставре Јада е револтиран од односот…

22-годишниот прилепчанец кој почина од ковид-19 не…

Дваесетидвегодишниот прилепчанец кој денеска почина од ковид-19,…

Официјално 16.000 луѓе добиле отказ поради пандемијата,…

Агенцијата за вработување денеска соопшти дека 16.000…