Земјотрес во околината на Сисак и Петриња

t

Во областа Сисак денеска во 14.47 часот е почувствуван земјотрес кој ги вознемири граѓаните, а сеизмолозите велат дека се работи за умерен земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил на пет километри западно од Сисак, јави Хина.

Земјотресот траеше само неколку секунди, а дел од граѓаните излегоа на улица во страв дека може да се повтори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес го стресе Скопје вечерва

Земјотрес го стресе Скопје вечерва, шест минути…

Почувствуван земјотрес во Скопје!

Известување за почувствуван земјотрес во Скопје, 14.10.2022…

Силен земјотрес ја стресе Грција

Околу еден часот по полноќ беше регистритан…

Хорор во Мексико: Силен земјотрес од 7,6…

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени…

Страшен земјотрес во Кина: Над 30 луѓе…

Во земјотресот со јачина од 6,8 степени…