Објавено на:

Земјотрес ја погоди Албанија, беше почувствуван во Косово и Црна Гора

t

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Кукеш во Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот бил на 26 километри од Кукеш и 56 километри од Призрен во Албанија, на длабочина од 3 километри.

Црногорскиот завод за хидрометеорологија и сеизмологија денеска регистрираше помал земјотрес.

Според нивните податоци, интензитетот на земјотресот во хипоцентарот (фокусната точка) бил 3,9 степени според Рихтеровата скала, што одговара на епицентралниот интензитет од V степени по Меркалиевата скала (МЦС), соопшти Институтот за сеизмологија.

Земјотресот не предизвика материјална штета во епицентралното подрачје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски му посака брзо опоравување на Доналд…

Светот полуде… - пишува на Фејсбук поранешниот…

(Видео) Три хеликоптери, 100 припадници на АРМ…

Два армиски хеликоптери, еден хеликоптер на МВР…

„Такер Карлсон беше во право“: Уште во…

Предупредувањето на новинарот Такер Карлсон за можен…

Армијата се вклучи во гаснењето на пожарот…

Откако Владата прогласи кризна состојба, претседателката и…

Мицкоски го осуди атентатот, но му го…

И премиерот Мицкоски го осуди обидот за…