Објавено на:

Зоран Милановиќ: Треба да се биде лојален на ЕУ, но не паѓајте во транс

t

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска го коментираше членството на земјата во Европската унија и порача дека Хрватска мора да биде лојална на она за што се согласила по своја волја, а тоа се ЕУ и НАТО, но дека, како што рече, не треба да се паѓа во транс.

„Не да се паѓа во транс, мора да останеме ладни и трезвени. Доаѓаат кризи. Европа и светот се соочуваат со сериозна, голема криза и мораме да гледаме да ги зачуваме нашите интереси, нашето добро и нашата благосостојба во неа“, изјави Милановиќ на новинарите во Чаковец.

Тој вели дека приказната дека Хрватска е дел од европското семејство на народи стои, но дека така било отсекогаш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хрватската фудбалска федерација демантира: Само Албанците скандираа…

Хрватскиот фудбалски сојуз добил известување од УЕФА…

Претседателката Санду го потпиша указот за почеток…

Претседателката на Молдавија, Маја Санду соопшти дека…

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

Европската унија нема да биде целосна додека…

Сите градови во Црна Гора добија струја,…

Струјата, по масовниот прекин, постепено се враќа…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…