Откриено зошто Берлин не испраќа cмртоносно оpужје во Украина

t

Рускиот амбасадор во Германија Сергеј Нечаев вели дека постојат две причини зошто Берлин не испраќа смртоносно оружје во Украина.
„Кога станува збор за испорака на смртоносно оружје во Украина, постојат одредени разлики во позицијата на Берлин. „Тие се поврзани со трагичното историско искуство – да се достави оружје во Украина за да се пука во Русите – тоа покренува некои историски паралели и Германците се свесни за тоа“, изјави амбасадорот за ТВ „Русија 24“.
Постои и внатрешна ситуација во Германија, која предвидува оружјето да не се доставува во конфликтните зони.
„Постои чисто прагматичен став кој сведочи дека испораката на одредено оружје нема да ја промени воено-техничката рамнотежа и нема да придонесе за дипломатските напори за решавање на конфликтот, а нашите германски колеги ги нагласуваат дипломатските напори и преговарачкиот процес“, заклучи Нечаев.

Од 2014 година, земјите на НАТО на чело со САД и доставуваат оружје на Украина и ја обучуваат нејзината армија, што директно ги прекршува договорите од Минск и негативно влијае на разрешувањето на ситуацијата во Донбас. Покрај Американците, испораки во вредност од милијарди долари ги вклучуваат Обединетото Кралство, Канада, Франција, Полска, Турција, Литванија, Чешка, Бугарија, Романија и Естонија.
Соединетите Американски Држави ја снабдуваа Украина со противтенковски ракетни системи Javelin, патролни чамци, снајперски пушки и радарски станици против батерии; Велика Британија – фрлачи на противтенковски гранати; Турција – јуришни беспилотни летала Бајрактар ​​ТБ2. Украина и Велика Британија потпишаа меморандум со кој се предвидува заедничко проектирање и изградба на воени бродови на територијата на двете земји и изградба на две бази за украинската морнарица.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

(Видео) Торнадо носи се пред себе во…

Торнадо носеше покриви и дрва, а според…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Германија ги отвори картите: Познат конечниот план…

Германскиот пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин…