Зошто жените нникогаш немаат што да облечат? Кои грешки ги правите при купување облека

t

Многу облека, а неколку комбинации кажуваат дека не купувате паметно. Секогаш треба да имате облека што е лесна за комбинирање, па затоа прво треба да внимавате на тоа.


Дали ви е позната оваа ситуација: често купувате нешто, плакарот ви е полн, па немате каде да ја ставите облеката, а потоа – кога сакате да се подготвите, секогаш стоите пред гардеробата и не знаете што да облечете и се чини дека облеката сè уште немаш доволно. Ова се најчестите причини зошто ви се чини така.


-Немате сопствен стил и купувате облека според актуелните трендови


Имате впечаток дека сте го наполниле плакарот со убави фустани, но ретко ги носите. Можно е нивното време да поминало или да немате фустани кои одговараат на различни пригоди.
Добро организираната гардероба има многу облека што ќе можете да ја носите во разни пригоди. За секој ден треба да има фустани, во кои лежерно ќе се шетате низ градот, како и такви што можете да ги носите на работа, како и нешто за вечерните излегувања. Ова правило не важи само за фустаните, туку и за целата гардероба што ја имате во вашиот плакар, пишува магазинот „Ванаби“.


Ако купувате облека според трендовите, тогаш ќе можете да ја носите само ограничено време. Затоа е најдобро или да се држите до класиката или да изградите свој стил.


-Вие го купувате само она што е на распродажба


Многу облека, а неколку комбинации кажуваат дека не купувате паметно. Секогаш треба да имате облека што е лесна за комбинирање, па затоа прво треба да внимавате на тоа.
Ако купувате облека импулсивно на распродажбите, тогаш постои многу поголема можност вашата гардероба да ја обликувала продажбата, а не вие ​​самите. Пред да одлучите да купите нешто, прво запрашајте се дали ви треба.


-Имате премногу облека што не ви одговара


Ако во последно време сте се здебелиле или изгубиле, голема е веројатноста дека поголемиот дел од облеката повеќе не ви одговара и ви требаат поголеми или помали бројки. Често чуваме облека од периодот кога носевме помали броеви во плакарот, со надеж дека повторно ќе ни одговараат. Тоа, велат, не е добро за психата, бидејќи така си притискаш и не го прифаќаш своето изменето тело.
Доколку одредени парчиња облека не сте ги носеле повеќе од шест месеци бидејќи се премали или преголеми, време е да ги дадете некому.

-Вашата гардероба повеќе не одговара на вашиот стил


Ако повеќе не носите ништо од вашата гардероба, тоа може да значи дека вашиот стил се променил. Тоа ќе го забележите со тоа што ништо не ви се допаѓа, па не се чувствувате удобно во облеката што моментално ја носите. Најдоброто нешто што можете да го направите е полека да ја обновувате вашата гардероба со облека што одговара на вашиот нов стил.

-Не ја празните гардеробата доволно често


Дали знаевте дека треба барем еднаш годишно да закажувате каква облека ви е потребна, а што не. Ова може да го правите почесто, со секоја промена на годишните времиња. Ако со години не сте ја испразниле гардеробата, сосема е нормално да имате куп алишта кои повеќе не ви одговараат, кои не ви се допаѓаат, кои веќе не се во добра состојба за носење.
Значи, каков стил и да имате, треба да имате неколку основни еднобојни парчиња кои лесно ќе ги комбинирате. Што значи дека прво треба да обезбедите еднобојни и неутрални бои, а потоа да додадете малку боја – ако одговара на вашиот стил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Притвор за тројца мажи кои претепале две…

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против…

Македонските ракометарки загубија од Шпанија

Македонската женска ракометна репрезентација загуби вечерва на…

(Видео) Шокантно: Маж тепа жени во метро…

Надзорните камери во Барселона снимија шокантен напад…

Психичкото семејно насилство зема замав, сѐ почесто…

Ако претходните години најчеста форма на семејно…

Црвена полумесечина: Речиси 180 жени во Газа…

Палестинската Црвена полумесечина објави дека 180 жени…