Зeленски: Украина можеби никогаш нема да влезе во НАТО

t

Членовите на алијансата предводена од САД во многу наврати изјавија дека сè уште не е вистинско време да се прифати Киев.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски, првично избран со антивоените ветувања на неговата кампања и сега ветува нов бран на регрутирање, призна дека неговата земја можеби никогаш нема да се приклучи на НАТО. Изјавата беше дадена за време на средбата со студентите во градот Николаев во средата.

Одговарајќи на прашање за иднината на националната безбедност на Украина, Зеленски рече дека не знае дали Украина ќе може да се приклучи на блокот предводен од САД.

„Не знаеме како ќе испадне… Никој нема да може да одговори со сигурност. Или ќе бидеме во НАТО, или нема да бидеме во НАТО. Ние сакаме, но…“, одговори украинскиот претседател.

Во средата во Брисел, американскиот државен секретар Антони Блинкен потврди дека Украина може да стане членка на блокот „кога сојузниците ќе се договорат и ќе се исполнат условите“. Тој додаде дека „Украина е на добар пат на НАТО, како и на Европската унија, со почетокот на процесот на пристапување“.

Украина го направи членството во НАТО стратешка цел на својата надворешна политика во 2017 година. Во есента 2022 година, Киев ја даде својата формална апликација за приклучување кон воениот блок откако четири нејзини поранешни региони гласаа за приклучување кон Русија преку референдум.

Русија долго време го сметаше ползечкото проширување на НАТО кон нејзините граници како главна безбедносна закана. Претседателот Владимир Путин во многу наврати изјави дека пристапот на Украина во НАТО е апсолутно неприфатлив за Москва и го наведе потенцијалниот пристап на Киев во блокот како една од централните причини за актуелната воена операција.

Во вторникот, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, тврдеше дека воениот блок предводен од САД има за цел да ја одврати Русија како „алатка за конфронтација“ од нејзиниот почеток. Тој додаде дека нема знаци дека НАТО ќе ја промени таа цел во скоро време, ниту, пак, ќе престане да ги „жртвува“ Украинците во својата борба против Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…