Објавено на:

Избегната трагедија: ФБИ спречи обид за атентат на поранешниот претседател Џорџ Буш

t

ФБИ спречи обид за атентат врз поранешниот американски претседател Џорџ Буш, американските власти ја следеле преписката на наводниот организатор во WhatsApp , пишува во вторник Форбс.


Според податоците добиени од публикацијата, обидот бил планиран од државјанин од Ирак кој живеел во државата Охајо, веројатно поврзан со терористичката група Исламска Држава. Забележано е дека тој пристигнал во САД во 2020 година, откако поднел барање за азил. Изданието не го именува и нема информации дали моментално е уапсен, против него сè уште не е поднесена официјална пријава.

Според податоците до кои дојде Форбс, осомничениот го планирал обидот за атентат од 2021 година. Се известува дека за ова тој патувал во Далас (Тексас) за да ја сними куќата на Буш, а исто така се обидел да донесе сонародници во САД за да учествуваат во обидот за атентат врз екс-претседателот.

Според изданието, ФБИ добил информации за претстојниот обид за атентат преку доверливи доушници, како и како резултат на следење на преписката на осомничениот во апликацијата WhatsApp. Според весникот, повикувајќи се на налог за претрес од 23 март, осомничениот „рекол дека сакал да го убие Буш бидејќи верувал дека тој е одговорен за убиствата на голем број Ирачани и за поделбата на земјата по американската воена инвазија во 2003 година. ”

„Иако осомничениот бил уверен дека неговата сметка на WhatsApp е безбедна, тој не знаел дека иследниците можеле да ја видат секоја порака што ја испраќал до доверливи извори на барање на ФБИ“, пишува весникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вашингтон Пост: СБУ го организираше убиството на…

Вашингтон Пост цитирајќи изјави напишаа дека за…

ФБИ: Зголемување на заканувачката реторика кон Евреите…

Претставници на ФБИ велат дека забележале зголемување…

Скандал: Агент на ФБИ земал 225.000 долари…

Чарлс Мекгонигал, поранешен висок агент на ФБИ,…

(Фото) Обид за атентат врз Роберт Кенеди:…

Вооружениот човек кој носел полициски беџ и…

Агент свиркач на ФБИ кој го истражувал…

Агент свиркач на ФБИ кој бил вклучен…