Објавено на:

Извршниот директор на Фајзер: Науката е блиску до “значителен напредок во лечење на рак”

t

Алберт Бурла, претседател и извршен директор на фармацевтската компанија Фајзер, е уверен дека научната заедница е многу блиску до значителен напредок во лекувањето на ракот.


„Науката за ракот созреа и во наредните години ќе видиме значителни подобрувања во постоечките протоколи за лекување. Не сум оптимист за другите болести, но за ракот сме блиску до целта“, изјави Бурла за грчката јавна телевизија ЕРТ во Солун.
Зборувајќи за пандемијата на коронавирус, тој рече дека не треба да се опуштиме, исто како што не треба да се грижиме.„Не треба да се опуштиме и да се смириме, но во моментов тоа не ми пречи, во моментов имаме доволно оружје во нашиот арсенал, а мислам не само на вакцината, туку и на терапии, доколку се користат правилно, луѓето треба да не умрат, ние можеме да ги спречиме сите смртни случаи“, рече Бурла.


Бурла е роден во Солун и учествуваше во неделата на Универзитетот Аристотел на настан на кој беше прогласен за почесен претседател на Здружението за грчко-израелско пријателство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Го прогласија за умрено: ЕУ бара измена…

Владите на Европската унија го засилија притисокот врз Фајзер и другите…

Намириса профит: Бил Гејтс ќе го поддржи…

Партнерството помеѓу американскиот производител на лекови Фајзер…

Извршниот директор на Фајзер: Науката е блиску…

Алберт Бурла, претседател и извршен директор на…

Фајзер сака и децата од 5 до…

Фармацевтската компанија Фајзер денеска соопшти дека сака…

Директорот на Фајзер: Интензивно работиме вакцината против…

Извршниот директор на „Фајзер“, Алберто Бурла, во…