Објавено на:

Измерена радијацијата околу најголемата нуклеарна централа во Европа – Запорожје

t

Вработените во нуклеарната централа Запорожје, која беше нападната и заробена од руските сили во четвртокот вечерта, велат дека нивото на радијација во регионот е нормално.

„Не се забележани промени во статусот на радијација во регионот Запорожје, позадинското гама зрачење е во нормални граници“, објави украинската државна регулаторна агенција за нуклеарна енергија.

Но, снабдувањето со греење и топла вода во градот Енерходар, каде што се наоѓа нуклеарната централа, се прекинати „поради штетата предизвикана од жестоките борби меѓу бранителите на нуклеарната централа и руските окупатори“, соопшти агенцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Помошта за Украина ќе причека: Американскиот Конгрес…

Гласањето во американскиот Конгрес за помош за…

Портпаролот на ЕУ: Војната во Украина ќе…

Европската унија има јасен и дефиниран став…

(Видео) Трамп: Лично ќе го предупредев Путин…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Пукна брана на реката Урал, илјадници руски…

Околу 4.000 домаќинства со најмалку 10,000 жители…

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…