Објавено на:

Измерена радијацијата околу најголемата нуклеарна централа во Европа – Запорожје

t

Вработените во нуклеарната централа Запорожје, која беше нападната и заробена од руските сили во четвртокот вечерта, велат дека нивото на радијација во регионот е нормално.

„Не се забележани промени во статусот на радијација во регионот Запорожје, позадинското гама зрачење е во нормални граници“, објави украинската државна регулаторна агенција за нуклеарна енергија.

Но, снабдувањето со греење и топла вода во градот Енерходар, каде што се наоѓа нуклеарната централа, се прекинати „поради штетата предизвикана од жестоките борби меѓу бранителите на нуклеарната централа и руските окупатори“, соопшти агенцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…