Објавено на:

Израелската армија има контрола врз западниот дел од Газа

t

Израелската армија презеде контрола врз западниот дел на градот Газа, изјави израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, јави ДПА.

– Следната фаза почна, рече Галант.

Toj не прецизираше како ќе изгледа оваа фаза од војната во Газа и само рече „вооружените сили продолжуваат со прецизност и одлучност“.

Во меѓувреме, израелската армија дојде до „значајни откритија“ во најголемата болница во Појасот Газа, наведе Галант.

Операцијата во болницата Ал Шифа е во тек, рече тој. Претходно, воен претставник соопшти дека армијата пронашла командни и контролни центри на Хамас во болницата.

Израелската армијата, исто така, соопшти дека открила информации и филмски материјал на кој се прикажани заложници на компјутери и друга опрема во болницата Ал Шифа. Пронајдено е и оружје и разузнавачки материјал.

ДПА нагласува дека информациите не можат да се потврдат независно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…