Објавено на:

Израелско воено радио: Армијата почна да ги евакуира палестинските цивили од Рафа, се подготвува офанзива

t

Израелската армија (ИДФ) почна да ги евакуира палестинските цивили од Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, пред да започне офанзива во тој град, јави денеска израелското воено радио.
Израелската армија официјално не ја потврди оваа информација, пренесува Ројтерс.
Радиото објави дека евакуацијата во моментов е фокусирана на неколку периферни области на Рафах од кои Палестинците ќе бидат насочени кон населбите со шатори во блиските Кан Јунис и Ел Муваси.


Во исто време, „Тајмс оф Израел“ пишува дека ИД ги повикува Палестинците да ги евакуираат источните населби Рафах пред планираната офанзива.
Според извештаите, цивилите се повикани да се евакуираат во проширената хуманитарна зона во областите Ел Маваси и Кан Јунис.
Повеќе од милион Палестинци се засолниле во Рафах, каде што побегнале од конфликтот во другите делови на Појасот Газа, а западните земји и Египет изразија сериозна загриженост дека израелската офанзива врз градот ќе доведе до голем број цивилни жртви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…