Објавено на:

Израел ги негира тврдењата на Хамас дека војници на ИДФ убиле 19 Палестинци кои во ред чекале помош

t

Владата на Хамас во Појасот Газа соопшти дека 19 лица вчера биле убиени додека чекале во ред на пункт за дистрибуција на помош, што Израел го негираше.

Ваквата смрт во ред за делење помош, доколку биде потврдена, ќе биде последна во серијата убиства на цивили во Газа на кои очајно им е потребна хуманитарна помош.

Медиумите блиски до владата на Хамас објавија дека загинале 19 лица, а 23 се ранети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија е за решение со две држави…

Русија е за регулирање на ситуацијата меѓу…

Борел за налогот за апсење на Нетанјаху:…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Нетанјаху: Израел не е вазална држава, во…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска на состанок…

Oчајна слика во Рафа: Палестинците во обид…

Семејството Ансеир ги натовари своите скудни работи…

Ердоган: Xитлеp би позавидел на геноцидните методи…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска…