Објавено на:

Израел: Операцијата во јужна Газа нема да биде помалку моќна од таа на на северот

t

Израел сака да постигне „не помалку резултати“ со нападот врз јужниот дел на палестинската енклава, изјави началникот на Генералштабот на армијата.

Копнената операција во јужниот дел на Газа веќе започна и таа нема да биде „не помалку моќна“ од нападот на север, изјави во неделата началникот на Генералштабот на израелските одбранбени сили (ИДФ), генерал-полковник Херзи Халеви.

Генералот ги даде забелешките додека се сретна со израелските војници со дивизијата Газа, тврдејќи дека „вчера, денес, убивме команданти на баталјони [Хамас], команданти на чети и многу оперативци“, потврдувајќи дека операцијата против јужниот дел на палестинската енклава започна на сабота.

„Нема да биде помалку моќна од [операцијата во северна Газа], нема да има помалку резултати. Командантите на Хамас ќе се сретнат со ИД насекаде“, рече Халеви.

Израелската војска има „способности“ да ја спроведе операцијата на „најтемелен начин“, на ист начин што го направи „со сила и темелно на северот на Појасот Газа“, рече генералот. Заедно со операцијата на југ, ИД ќе продолжи со нападот врз северна Газа со цел да ги „продлабочи достигнувањата“ таму, додаде тој.

Забелешките доаѓаат откако САД, клучниот сојузник на Израел, го предупреди Западен Ерусалим да не го бомбардира неселективно јужниот дел на енклавата без да ги „факторира“ цивилите кои живеат таму, како и оние кои побегнаа таму од нападот на ИД на север.

„Ние не ги поддржуваме јужните операции освен ако или додека [Ираелците] не ги вклучат сите тие дополнителни цивили – всушност, сите цивили, но забележувајќи дека сега има уште стотици илјади цивили“, рече директорот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби. Блумберг ТВ во петок.

Досега израелската операција во Газа, поттикната од нападот на 7 октомври, започнат од палестинската милитантна група Хамас, резултираше со смрт на над 15.200 цивили, според локалното Министерство за здравство. Властите се мачат со пребројување на точниот биланс, со оглед на уништувањето нанесено на локалниот здравствен систем, иако проценува дека околу 70% од жртвите во Израел биле жени и деца.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…