Објавено на:

Израел пркоси: Нема да се придржува кон договорите на светските сили со Иран

t

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет, порача дека неговата земја нема да се придржува на ниту еден договор што светските сили го постигнале со Иран и на неговата нуклеарна програма, јавува Агенција Анадолија.

„Израел не е дел од договорите и не е задолжен да ги почитува. Израел ќе ја задржи неограничената слобода на дејствување“, изјави Бенет пред Комитетот за надворешни работи и одбрана на израелскиот парламент Кнесет.

Весникот „Ерусалим пост“ јавува дека Бенет исто така рекол дека Иран е глава на октопод што постојано се заканува на Израел.

Во саботата, руските и иранските власти соопштија дека е постигнат напредок во преговорите во Виена за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година.

Рускиот претставник во иранските нуклеарни преговори, Михаил Улјанов, рече дека разговорите се одвиваат бавно, но стабилно.

Осмата рунда маратонски преговори меѓу Иран и П4 + 1 (Русија, Кина, Франција, Велика Британија и Германија) продолжи во австриската престолнина на 27 декември.

Разговорите се фокусираа на клучното барање на Иран за укинување на санкциите наметнати од поранешната американска администрација по едностраното повлекување од договорот во мај 2018 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Пристапот на Нетанјаху во Газа е…

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон…

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

Доналд Трамп му порача на Израел што…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Блинкен бара брза и непристрасна истрага за…

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, кој…

Тајмс оф Израел: 6 загинати во наводниот…

Сириските медиуми јавуваат за наводни израелски воздушни…