Објавено на:

Израел ќе се согласи 150.000 луѓе да се вратат во северниот дел на Газа ако се склучи договор

t

Израел на преговорите за прекин на огнот во Газа во Египет, се согласи на отстапки во врска со враќањето на Палестинците на северот од енклавата, но верува дека исламистичката група Хамас не сака да постигне договор, изјавија денеска израелски официјални претставници.

Запознаени со ситуацијата тие рекоа дека по обновувањето на американскиот предлог за примирје, Израел ќе се согласи на враќање на 150.000 Палестинци во северниот дел на Газа без безбедносни проверки.

За возврат, велат тие, Хамас ќе мора да предаде список на жени, постари и болни заложници кои сè уште ги држат живи.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одби да коментира.

Хамас вчера соопшти дека последниот предлог што го предложија египетските и катарските посредници не ги исполнува барањата, но дека дополнително ќе го проучи пред да одговори.

Проценката на Израел е дека Хамас сè уште не сака да постигне договор, изјавија двајцата израелски претставници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лекар специјалист во Србија зема 1.100 евра…

Претседателката на Сојузот на лекари и фармацевти…

Мицкоски: Може да разговараме со некое ново…

„Не постојат такви црвени подруми. Мислам дека…

Мицотакис: Пријателите во Македонија да сфатат дека…

Мислам дека нашите пријатели во Македонија треба…

Норвешка, Шпанија и Ирска ќе ја признаат…

Шпанија, Ирска и Норвешка објавија дека ќе…

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова од денеска престојува…