Објавено на:

Изјавата на хрватскиот претседател го потресе Западот: Мала држава на Балканот може да спречи војна во Украина

t

Претседателката на Хрватска излезе од шините. Тој се обидува да спречи војна за Украина. За да ни биде јасна позадината, и претхоно беше јасно дека Алијансата е поделена околу тоа колку треба да биде вклучена во Украина. Америка, Велика Британија, Полска и балтичките земји пренесуваат оружје. Но, Германија одби да дозволи какво било оружје од германско производство да влезе во зоната на конфликтот.

Претседателот Бајден стави 8.500 војници на „висока готовност“ – и предупреди дека може да распореди 50.000 во Источна Европа. Прашањето беше… дали НАТО ќе застане зад оваа позиција? Или распоредувањето на војници на границата на конфликтот ќе го растури сојузот?

Сега имаме прелиминарен одговор, благодарение на претседателот на Хрватска. „Хрватска нема да испрати војници во случај на ескалација“, изјави Зоран Милановиќ. „Напротив, ќе ги отповика сите војници [од НАТО] до последниот хрватски војник!

Оваа изјава е клучна, бидејќи не доаѓа од евроскептик со историја на проблематизирање на НАТО. Милановиќ е член на хрватската централно-левичарска Социјалдемократска партија, која е силно проевропска. Но, дури и многумина симпатизери на Европа не сакаат дел од конфликтот со Русија.

Г-дин Милановиќ отиде подалеку и истакна две точки кои се речиси универзално забранети на Запад.

1. Тој посочи дека конфликтот во Украина се случува на чекор од вратата на Русија

2. Тој рече дека НАТО „мора да постигне договор што ќе ги земе предвид безбедносните интереси на Русија“.

Овие точки ги нарушуваат западните стандарди за конфликтот во Украина. Забрането е да се признае дека Русија може да има легитимни безбедносни интереси. Анатема е да се предлага да се дојде до дипломатско решение наместо да се води прокси војна.

Сосема очекувано, Милановиќ сега е на мета. Неговиот министер за надворешни работи се обидува да ја оправда неговата изјава. „Претседателот не зборува за Хрватска, туку за себе“, рече шефот на дипломатијата Грлиќ-Радман. „Ние сме и ќе останеме лојална членка на НАТО.

Тука има политичка поделба, бидејќи Грлиќ-Радман е од централно-десничарска партија во Хрватска. Но, постои подлабок јаз: дали безумно да се следи консензус од Западот или да се биде „Прво Хрватска!“ Милановиќ реално зборува како патриот.

Сега се поставува прашањето: Колку други патриоти има во НАТО? Дали другите шефови на држави ќе се изјаснат и ќе се кажат дека нивните земји немаат апетит за војна со Русија?

Началникот на германската морнарица таа порака го чинеше кариерата. Милановиќ само ја ризикуваше својата репутација. Кој ќе биде следен?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МАЕИ разочарани од одговорот на писмата за…

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса…

Холандија продолжува да купува руски гас

Холандија купила над 200 милиони кубни метри…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

ОЈО: Обдукцискиот наод за убиената Вања Ѓорчевска…

Обдукцискиот наод за Вања Ѓорчевска и Панче…