Објавено на:

Илон Маск го прозва Бајден поради американски новинар затворен во Украина

t

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира бил затворен само поради критикување на владата во Киев, изјави извршниот директор на SpaceX и Tesla.

Илон Маск контактираше и со американскиот претседател Џо Бајден и со неговиот украински колега Владимир Зеленски во врска со статусот на Гонзало Лира, американско-чилеански новинар и критичар на владата во Киев. Лира е притворена во Украина од летото, што го поттикна ангажманот на Маск по ова прашање.

Во саботата, американскиот политички коментатор Такер Карлсон објави интервју на X (поранешен Твитер) со таткото на Лира, кој рече дека неговиот син моментално чека судење во Украина „бидејќи го користел своето право на слобода на говор“.

Според Гонзало Лира Сениор, персоналот на локалната американска амбасада „не направил ништо“ за притворениот носител на американски пасош, кој го брани украинскиот адвокат назначен од судот, без познавање на англискиот јазик.

Во својот коментар на интервјуто, Маск се запраша како е можно „американски државјанин да е во затвор во Украина откако испративме над 100 милијарди долари“ за поддршка на Киев во време на неговиот конфликт со Русија.

„Има ли нешто повеќе во оваа приказна од едноставно критикување на Зеленски? Ако тоа е сè, тогаш имаме сериозен проблем овде“, објави извршниот директор на SpaceX и Tesla на X.

Карлсон одговори на пораката велејќи дека „злосторството“ извршено од Лира, која е автор на неколку романи и режисер со холивудско искуство, е „кажување неодобрени работи“.

Во неделата, Маск исто така се осврна на ова прашање на своја сметка, пишувајќи: „Каков е статусот на овој американски новинар Џо Бајден?

Објавата вклучуваше линк до последната објава на Лира на Х пред неговото трето апсење од украинските власти на почетокот на август. Во својата порака, новинарот рече дека ќе премине од Украина во Унгарија во потрага по политички азил. „Или ќе ја преминам границата и ќе стигнам на безбедно, или ќе бидам исчезнат од режимот во Киев“, ги предупреди тој своите следбеници.

На разговорот за ова прашање од страна на новинската куќа Strana.ua, портпаролот на Службата за безбедност на Украина (SBU) потврди дека Лира е уапсена на границата со Унгарија. Американскиот новинар моментално е во притвор во вториот по големина град во Украина, Харков, а судот треба да го разгледа неговиот случај на 12 и 21 декември, додаде тој.

Според портпаролот, Лира го прекршил украинскиот закон бидејќи „систематски ги оправдувал“ дејствијата на Русија во Украина и „ширел проруски ставови на своите профили на социјалните мрежи“. Во неговите видеа тој „исто така тврдеше дека украинските вооружени сили гранатираат своја територија, додека во Украина владееше неонацистички режим“, рече портпаролот.

Лира, кој живееше во Харков од средината на 2010-тите, активно ја покриваше руската воена операција во земјата од самиот почеток во февруари 2022 година. Тој рече дека тоа е трагедија за Украина и нејзиниот народ, кого го сака, но нагласи дека конфликтот бил испровоциран од владата на Зеленски и нејзините западни поддржувачи. Меѓу другото, новинарот тврдеше дека Украина нема шанси да победи против Русија и предвиде неуспех на санкциите против Москва.

Тој, исто така, ги осуди обидите на западните медиуми да ја прикажат Украина како демократија, зборувајќи за корупција во владата и објавувајќи список на противниците на Зеленски кои, како што тврдеше, биле „исчезнати“ од властите во Киев.

Лира првпат беше уапсен од СБУ во април 2022 година, но ослободен без обвинение една недела подоцна, бидејќи приказната стигна на светските наслови.

55-годишникот продолжил со известувањето и во мај повторно бил приведен и обвинет за „производство и дистрибуција на материјали кои ја оправдуваат вооружената агресија“ на Русија против Украина.

На 1 август, новинарот накратко се појави на социјалните мрежи, објавувајќи неколку видеа во кои вели дека е ослободен со кауција и дека се обидува да побегне во соседна Унгарија за да избегне долга затворска казна. Оттогаш никој не се слушнал со него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…