Објавено на:

Илон Маск продава голем дел од акциите на Тесла за да го купи Твитер?

t

Маск продава 4 милијарди долари во акции на Тесла по зделката со купувањето на Твитер.

Елон Маск, наводно, продал огромна сума од акциите на неговиот гигант за електрични возила – очигледно за да го потпише својот договор вреден 44 милијарди долари за купување на Твитер.

Најбогатиот човек на светот отпуштил 4,4 милиони акции, покажуваат документите за хартии од вредност во Соединетите држави, што е приближно 2,6 отсто од неговиот удел во компанијата.

Маск подоцна твитна дека не се планира понатамошна продажба на Tesla. По најавата за откупот на Маск од Твитер, акциите на Tesla паднаа за повеќе од 12% – најголем пад во еден ден во речиси две години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од слободата на говор? Твитер им…

Профилите на „Твитер“ што припаѓаат на неколку…

(Фото) Маск ги претвори канцелариите на вработените…

Поранешен вработен во „Твитер“ изјави дека новиот…

Маск ги стави вработените во Твитер во…

Новиот сопственик на „Твитер“, Елон Маск, ги…

Зукерберг го “следи” Маск: Мета отпушта илјадници…

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со…

Бајден удри по Маск: Твитер шири лаги…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги критикуваше Твитер…