Објавено на:

Илјадници грчки полицајци и медицински персонал се во карантин

t

Грчките болници се соочуваат со сериозни проблеми и недостиг на персонал. Претседателот на федерацијата на вработени во државните болници Михаилис Јанакос изјави дека околу 2.500 здравствени работници се во карантин поради зараза со Ковид-19. Тој објасни дека поголемиот дел од заболените здравствени работници се од болниците во Атина и околината.

Јанакос побара да се променат упатствата на Националната организација за јавно здравје и задолжителниот карантин за заразените да се зголеми од пет на десет дена.

Министерството за здравство пред два дена соопшти дека поради брзото ширење на Омикрон, зголемен е притисокот врз здравствениот систем и ќе започне мобилизација на приватни лекари за да помогнат во битката со Ковид-19.

Грчките медиуми јавуваат дека освен голем број здравствени работници во карантин се и голем број полицајци, околу 2.000 лица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…