Објавено на:

Илјадници украински бегалци чекаат на границата со Мексико за да влезат во САД

t

Илјадници украински бегалци се наоѓаат во мексиканскиот пограничен град Тихуана, чекајќи да бидат прифатени во САД.

Секој ден во САД влегуваат по околу 150 Украинци кои пристигнуваат со туристички визи во Мексико, од каде се упатуваат кон САД каде бараат засолниште, соопштува американската телевизиска станица „Си-Би-Ес“.

Спортската сала во Тихуана е претворена во прифатен центар за украинските бегалци. Во пограничниот град вчера имало околу 1.700 бегалци од Украина.

Минатиот месец американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека САД ќе прифатат сто илјади украински бегалци.

Од почетокот на руската агресија кон крајот на февруари, повеќе од 4,2 милиони бегалци ја напуштија Украина, најмногу од нив во соседните Полска и Романија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пародија: Членови ќе му се заколнуваат…

Луѓе од партијата блиски до Мицкоски се…

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Како Мицкоски на Централен комитет…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, во денешната…

(Видео) Мицкоски никогаш не може да биде…

Како Груевски може да влијае врз пратениците…

(Видео) Ако Груевски се врати во Македонија,…

Мицкоски се договори со странците дека ќе…

(Во живо) Закон за амнестија е потребен,…

Факт е дека членот 353 од КЗ,…