Објавено на:

Има значителни ризици за националната безбедност: Британија побара од You Tube да ги отстрани разговорите на министерот со рускиот пренкер

t

Британското Министерство за одбрана побара од YouTube да ги отстрани видеата од разговорот меѓу министерот за одбрана Валас и руски пренкер кој, под маската на украинскиот премиер Денис Шмихал, го праша Валас за нуклеарното оружје во Украина, за воената помош од ОК и за Украина. влез во НАТО.

Агенцијата стравува дека видеата ќе предизвикаат „значителни ризици за националната безбедност“ во Британија.

Згора на тоа, видеата имаат „уништувачки ефект на морал“ врз украинската војска, бидејќи зборуваат за неисправност на противтенковските ракети NLAW што Лондон и ги доставува на Украина, според Министерството за одбрана. Информациите кои Валас ги искажал во разговор со шегобиец не се точни, тврдат од министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…

Британија со нови санкции

Британската влада е решена да воведе дополнителни…