Има ли промена во ставовите на претседателот: Пендаровски ќе има средба со Македонците од Бугарија

t

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе има средба со претставници на Македонците кои живеат во Бугарија.

Имено, партијата на македонското малцинство во Бугарија, ОМО Илинден Пирин доставила барање до претседателот за средба, на кое тој позитивно одговорил.


Од Кабинетот на Пендаровски за „Фокус“ потврдиле дека претседателот прифатил средба со ОМО Илинден Пирин, а останува дополнително да се утврди датумот.

И копретседателот на ОМО Илинден Пирин, Стојко Стојков потврдува дека испратиле барање и добиле позитивен одговор од Пендаровски, но поради Ковид ситуацијата датумот треба дополнително да биде утврден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски: Во спорот со Бугарија само даваме,…

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при своето…

Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот…

Доколку се бара да Бугарите влезат во…

Ковачевски: Документи кои се разменуваат со Бугарија,…

„За јазикот и идентитетот ниту се разговара,…

Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд…

„Клучно е прашањето околу суштината во однос…

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија…

Новата енергија и динамика на односите со…