Инстаграм со вештачка интелигенција за гаранција на возраста на корисниците

t

Инстаграм почна да тестира алтернатива за како да ја провери возраста на корисниците, а меѓу алатките е алатката кој е со вештачка интелигенција дизајнирана од компанија од трета страна.

Станува збор за програмата „Јоти“ од истоимената компанија, која го донесува својот одговор за возраста на корисникот преку скенирање на неговото лице.

Во последниот период, Инстаграм бара од корисниците да ја потврдат нивната возраст само кога тинејџерите се обидуваат да го изменат својот датум на раѓање за да се претстават како минимум 18-годишни. Треба да испратат фотографија од личната карта, а Американците од денес ќе имаат и две дополнителни опции, социјална гаранција и проценка со вештачка интелигенција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На вмровски инстаграм профил ВМРО-ДПМНЕ губи…

На анкетата на пролфилот Патриотско друштво на…

Инстаграм со вештачка интелигенција за гаранција на…

Инстаграм почна да тестира алтернатива за како…

Мета потврди: Ќе се дозволува говор на…

Мета ги приспособи своите насоки за говорот…

Двојни аршини: Фејсбук и Инстаграм нема да…

Раша тудеј сподели информација за новите политики…

Спутник и Раша тудеј блокирани на Инстаграм,…

Американската компанија „Мета“ ќе го ограничи пристапот…