Интер го декласира Удинезе и се врати на врвот од Серија А

t

Фудбалерите на Интер одиграа феноменално и вчера, на домашен терен, лесно и убедливо го совладаа Удинезе (4-0) со што се вратија на врвот од табелата во Серија А, каде што привремено беше Јувентус по вчерашниот триумф во дербито со Наполи (1-0).

Миланезите уште во првото полувреме ги решија сите дилеми околу победникот и тоа во само седум минути во кои постигнаа три гола. Стрелци беа Чалханоглу од пенал во 37. минута, Димарко пет минути подоцна на асистенција на турскиот интернационалец и Турам во 44. минута. Лаутаро Мартинез стави точка на голеадата со погодок во 84. минута со што дојде до дури 14. погодок сезонава во Серија А со што е убедливо лидер на листата стрелци со шест повеќе од првиот следбеник, Оливие Жиру од Милан.

Интер по 15 кола има 38 бодови, два повеќе од Јуве и дури девет од повеќе од градскиот ривал Милан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Мојата цел не беше да победам,…

Кандидатот за претседател на Левица, Билјана Ванковска…

Ковачевски: Јасно е дека граѓаните не казнија…

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва порача…

Пендаровски: Резултатите не се такви какви што…

Резултатите не се такви какви што ги…

Полиција пред штабот на „Вреди“ додека ДУИ…

Кордон полицајци е распореден пред штабот на…

Битиќи: Коалицискиот капацитет ќе биде одлучувачки за…

„За вториот круг на претседателските избори клучно…