Инфлацијата се намали, мерките дадоа резултат, велат од СДСМ

t

Мерките и политиките на СДСМ во насока на запирање на растот на цените дадоа резултат, велат од СДСМ.

Инфлацијата во февруари годинава се намали на 3 проценти, покажаа официјалните податоци на државниот завод за статистика.

Ова е најниска стапка на инфлација од јуни 2021, кога почна влијанието на инфлаторните притисоци, како последица на енергетската криза, војната во Украина, нарушените синџири на снабдување.

Истовремено просечната плата континуирано расте и во декември 2023 година достигна највисоко ниво досега од 40.000 денари.

Растот на платите е поголем од растот на трошоци, со што реалната куповна моќ, во истиот период е зголемена.

Ова е потврда дека сите мерки на СДСМ за зауздување на растот на цените го даваат својот резултат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ прават сѐ за…

Лидерот на партијата, Али Ахмети вели дека…

Макрадули: Во СДСМ во моментов владее клиентелизам,…

Јани Макрадули, поранешен висок функционер во СДСМ…

Мециновиќ: Левица може да ја замени СДСМ…

Левица може да ја замени СДСМ во…

Битиќи ги демантира сите шпекулации: Останувам во…

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи на…

Петровска: Мојот личен рејтинг е во втор…

Министерката за одбрана, која е и претседавач…