Објавено на:

Инфраструктурна катастрофа: Русија објави колку украински објекти се уништени досега

t

Руските вооружени сили извршија прецизен напад со крстосувачки ракети преку воздушни и поморски крстосувачки ракети врз објекти на украинската воена инфраструктура, објави во саботата портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

„Во текот на ноќта, руските вооружени сили извршија прецизен удар со долг дострел преку крстосувачки ракети од поморска и воздушна база врз објекти на украинската воена инфраструктура“, рече Конашенков.

Руските вооружени сили уништија над 800 објекти на украинската воена инфраструктура, додаде Конашенков.

„Руските вооружени сили погодија вкупно 821 објект на украинска воена инфраструктура, вклучително и 14 воени воздушни писти, 19 контролни центри и комуникациски јазли, 24 системи за противвоздушна одбрана С-300 и Оса, 48 радарски станици“, рече тој.

„Соборени се вкупно седум воени авиони, седум хеликоптери и девет беспилотни летала. Уништени се вкупно 87 тенкови и други оклопни возила, 28 повеќекратни ракетни системи за лансирање, 118 специјални воени автомобилски возила. Руската морнарица уништи осум патролни чамци на украинската војска “, додаде портпаролот.

Руските вооружени сили го зедоа под целосна контрола украинскиот град Мелитопол, објави Конашенков.

„Единиците на руските вооружени сили добија целосна контрола над градот Мелитопол. Руските војници ги преземаат сите мерки за да ја осигураат безбедноста на цивилите и да исклучат провокации од украинските разузнавачи и националисти“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Путин: Светот се приближи до точка од…

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…