Инцидент на фудбалски натпревар, има загинати и повредени

t

Најмалку осум лица загинаа, а десетици други се повредени во судир пред фудбалскиот натпревар на Африканскиот Куп на нации во Камерун.

Видеата покажаа толпа фудбалски навивачи кои врескаат како се згмечени пред влезните порти на стадионот Пол Бија во главниот град Јаунде.

Сведоците опишаа хаотични сцени надвор од теренот додека илјадници навивачи се мачеа да добијат пристап.

Од 38 повредени, седум се во тешка состојба.

Едно дете е меѓу загинатите, според официјални лица цитирани од новинската агенција АФП.

Стадионот има капацитет од 60.000, но поради ограничувањата за Ковид не требаше да биде полн повеќе од 80% за натпреварот во понеделник.

Организаторите на натпреварот рекле дека околу 50.000 луѓе се обидувале да присуствуваат.

Данскиот новинар Бастер Емил Кирхнер изјави за Би-Би-Си дека видел „многу хаос“ покрај портите на стадионот додека навивачите бараа да влезат на теренот.

„Беше бурно – луѓе трчаа, луѓе кои се качуваа по огради, луѓе кои ги пробиваа барикадите“, рече тој, додавајќи дека видел многу луѓе без билети како се обидуваат „да се натераат внатре“.

Новинарката Леокадија Бонгбен за програмата Њуздеј на Би-Би-Си изјави дека видела метеж што доаѓа од една од областите на фан-зоните надвор од стадионот.

„Луѓето почнаа да викаат. Една минута потоа брза помош дојде на стадионот, но кога стигнавме до местото полицијата не ни дозволи да се доближиме до местото каде што беше стампедото“, рече таа.

„Навистина е доста тажна ситуација луѓето да одат да гледаат натпревар и таму да умираат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов инцидент со „Боинг“ – Авионот итно…

Од авионот на „Делта ерлајнс“ се „одвои“…

(Видео) Хаос во Бирмингем: Полските навивачи запалија…

Полицијата во Бирмингем имаше многу работа пред…

Новина во фудбалот, ќе се воведе портокалов…

Меѓународниот одбор на фудбалска асоцијација (IFAB) начелно…

Младите македонски фудбалери ја декласираа Саудиска Арабија…

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше…

СРАМОТА: Одземени знамињата со сонцето од Кутлеш…

Во Националната Арена „Тоше Проески“ вечерва ќе…