Објавено на:

Иран и Аргентина се достојни кандидати на БРИКС: Лавров најавува брзо членство на државите во заедницата?

t

Одлуката за влез на Аргентина и Иран во БРИКС ќе се донесе со консензус, тие се достојни кандидати, изјави министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров.

Иран официјално ја потврди кандидатурата за членство во БРИКС, додека од Аргентина се уште нема официјална потврда.

Претходно лидерите на земјите од БРИКС повикаа на проширување на заедницата и зајакнување на економската стабилност и независност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иран: Способни сме да направиме атомска бомба…

Иран има техничка способност да произведе атомска…

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Белгија и Иран ќе си разменуваат затвореници

Белгиските пратеници доцна синоќа дадоа „зелено светло“…

Шефот на Пентагон го советува Иран: Лоша…

Шефот на Пентагон Лојд Остин рече дека…