Објавено на:

Иран: Маневрите во Персискиот Залив се предупредување за Израел

t

Воените вежби предводени од Иран оваа недела во Персискиот Залив беа со цел да се испрати предупредување до Израел, изјавија денеска највисоки ирански воени команданти.

Воените вежби на Револуционерната гарда, кои вклучуваа истрелување балистички и крстосувачки ракети, завршија денеска.

– Овие вежби имаа многу јасна порака, а тоа е сериозно предупредување за заканите на ционистичкиот режим да внимава на своите грешки, изјави началникот на Гардата, генерал Хосеин Салами за државната телевизија.

Началникот на Генералштабот на иранските вооружени сили, генерал-мајор Мохамед Багери истакна дека истовремено биле истрелани 16 балистички ракети од различни класи, кои уништиле однапред одредени цели.

Иран наведува дека неговите балистички ракети имаат дострел од 2.000 километри и се способни да стигнат до Израел и американските бази во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху: „Нашиот одговор ќе биде силен, брз…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави „силен“ и…

(Видео) Огромен пожар избувна по експлозија во…

По експлозија во фабрика за производство на…

(Видео) Страшни снимки од Иран: Напад со…

Израел вчера доцна вечерта го нападна Иран…

(Видео) Вооружен напад врз амбасадата на Азербејџан…

Вооружен напад е извршен врз амбасадата на…

Сирени за тревога на југот на Израел:…

Во јужен Израел и северно од Појасот…