Објавено на:

Иран соопшти дека успешно лансирал сателит

t

Иран денеска информираше дека успешно лансирал сателити во вселената.

– Ракетата Симорг (Феникс) пренесе сателитски истражувачки инструменти на височина од 470 километри, изјави портпаролот на Министерството за одбрана.

Портпаролот Ахмад Хусеини го пофали лансирањето како големо достигнување за Исламската Република, пренесува новинската агенција ИРНА.

Не се објавени други детали за мисијата.

Според иранската влада, сателитите ќе собираат податоци за временските услови, природните катастрофи и земјоделството. Тие не служат за воени цели и затоа не ги прекршуваат меѓународните договори, тврди Техеран.

Сепак, САД и Израел ја критикуваа сателитската програма на Иран. Тие стравуваат дека Иран би можел да користи вселенска технологија за да изгради воени ракети со долг дострел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Досега невидено: Иранците си ја бојкотираа…

Фудбалерите на Иран допатуваа неволно на Светското…

(Видео) Турција започна нова операција на северот…

Турското Министерство за одбрана соопшти дека уништило…

Иран го осуди на смрт својот најдобар…

Поранешниот ирански репрезентативец Али Даеи, кој едно…

САД нервозни – Иран призна: Испорачавме воени…

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир…

Силите на САД и Саудиска Арабија на…

Иран го крена Црвеното знаме на одмазда…