Објавено на:

ИСТОРИСКА РАКОМЕТНА МАГИЈА: Пред 20 години Кометал Ѓ.П. ја освои Лигата на шампионите (Видео)

t

19 мај 2002 е испишан во македонската ракометна историја. На денешен ден, пред 20 години, Кометал Ѓ.П. стана првак во Лигата на шампионите, ја донесе првата европска титула во нашата земја.

На овој ден тимот од Ѓорче Петров, во натпревар за титула го совлада Херц 26-22 тимот беше предводен од Кастратовиќ, Малахова, Бујанова, Платон, Велкова, Нацева, Дину, Будимир….

Кометал Ѓ.П. во преполнетата сала на СРЦ „КАЛЕ“ одигра маестрално и дојде до европскиот врв, ја анулира негативата од два гола во Унгарија (27-25) и дојдоа до успех кој сите се уште го паметиме, успех кој донесе огромна радост во Македонија, славје на улициите и плоштадот во Скопје.

За жал Кометал во 2010 година официјално згасна, но резултати и спомените кои ги остави засекогаш ќе останат во нашите срца и ќе бидат врежани во македонската спортска историја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Жежов: ВМРО во некои периоди има…

ВМРО особено во периодот 1912-13 година и…

(Видео) Терористичките акции на ВМРО никогаш не…

Во својот Устав, посебно во правилниците стои…

(Видео) Нема пишан доказ кој го разјаснува…

Тешко е да се утврди дали има…

Руски зборник од 1849 година: Македонскиот јазик…

Во време кога се врши атак врз…

Добро утро со Инфомакс: Бајрактарот падна, бајраците…

Денеска во рубриката Добро утро со Инфомакс…